Juvan kulttuuria ja kulttuurintekijöitä

Juvan kulttuurisivut kokoavat yhteen juvalaisen kulttuurin, historian ja tekijät – ihmiset, paikat ja tarinat, jotka ovat muovanneet kuntaamme. Sivuilta löydät artikkeleita paikallisista kulttuurihenkilöistä, historiallisista tapahtumista, kuvataiteesta, musiikista, teatterista ja runoudesta. Sisältö on rakennettu teemojen mukaan ja se elää jatkuvasti uusien kirjoitusten myötä.

Haluatko itse jakaa juvalaisen tarinan tai valokuvan? Kirjoittajaryhmä toivottaa uudet tekijät lämpimästi tervetulleiksi!

Uusimmat artikkelit

Gottlund-runokilpailun vuoden 2020 teemana Pidot

Pidot – Gottlund-runokilpailu 2020

Gottlund-runokilpailu järjestetään Kaarle Akseli Gottlundin elämäntyön innoittamana. Vuoden 2020 kilpailun teema oli Pidot. Kaarle Akseli Gottlund oli monipuolinen ja särmikäs ihminen, jonka kiinnostuksen kohteet olivat laajat. Kielen ja suomalaisuuden ohella hän lauloi, soitti ja toimi mm. seremoniamestarina. Vuoden 2020 vierailevana tuomarina toimi kirjailija Heli Slunga.

Jatka lukemistaPidot – Gottlund-runokilpailu 2020
maisema suomalaismetsistä

Gottlundin päiväkirjasta metsäsuomalaisretkiltä

Noin 200 vuotta sitten, kesällä 1817, teki nuori ylioppilas Kaarle Akseli Gottlund ensimmäisen matkansa Keski-Skandinavian suomalaismetsiin. Päiväkirjoihinsa hän kuvasi metsäsuomalaisten elämäntapoja ja elinolosuhteita sekä kirjoitti muistiin heidän käyttämäänsä suomen kieltä, runoja ja tarinoita. Hän taltioi myös suomalaissukujen sukupuita usein aina ensimmäisestä Suomesta saapuneesta esi-isästä tai –äidistä alkaen.
Nuoren, vasta 21-vuotiaan tutkimusmatkaajan mieli löysi usein vertauskohtia tutkimuskohteisiin hänen omasta elämästään, myös lapsuutensa Juvalta.

Jatka lukemistaGottlundin päiväkirjasta metsäsuomalaisretkiltä
Hevoset vetävät Blenheim-konetta Jukajärvellä

Periksi ei anneta – Juvan Blenheim-pommikoneet talvisodassa

Helmikuun lopulla 1940, talvisodan taisteluiden ollessa kiivaimmillaan, kaksitoista Bristol Blenheim – pommikonetta laskeutui brittiläisten lentäjien ohjaamina Juvan Jukajärven jäälle auratulle kiitoradalle. Talvisodan viimeisen puolentoista viikon ajan Lentolaivue 42. teki päivittäin pommituslentoja rintamalle Jukajärven jäältä.

Jatka lukemistaPeriksi ei anneta – Juvan Blenheim-pommikoneet talvisodassa