Gottlund-runokilpailun 2022 voittajat on julkistettu! Kilpailuaika oli 24.2.-30.4.2022. Vallitseva maailmantilanne vaikutti vahvasti kilpailutöihin.
Voittajarunon Sininen koira joka haistoi keltaisen on kirjoittanut Oona Loman Tampereelta. Hän saa säilytettäväkseen Gottlundin pystin, kiertopalkinnon, vuoden ajaksi, ja nimensä sen jalustaan. Toisena palkittiin Maria Kivelä Juvalta haikumuotoisella runollaan. Kolmas sija jaettiin kahdelle osanottajalle: helsinkiläiselle Satu Fellmanille (Vitsaus I Lapsi riehuu kastejuhlassa) ja järvenpäälaiselle Eija Tuomelalle (Vitsaus).
Kilpailun vierailevana päätuomarina toimi tänä vuonna Jonna Nummela, joka tunnetaan lavarunoilija Nihkeänä Akkana.
Kun runokilpailu avattiin yhdeksännen kerran Gottlundin syntymäpäivänä 24.2., teemaksi oli valikoitunut ”vitsaus”. Tuholainen, vitsaus on ulkopuolelta tuleva kiusa, vaiva tai kärsimys, joka järkähtämättömästi, tunteilematta levittää tuhoaan. Teema osoittautuikin pelottavan ajankohtaiseksi, ja maailmantilanne vaikutti voimakkaasti kilpailutöihin. Suurin yksittäinen aihepiiri oli sota. Tänä vuonna runoja lähetti kilpailuun 109 osallistujaa. Runoja saapui koko Suomesta, osallistujien kotipaikat ulottuivat Helsingistä Ivaloon ja Vaasasta Lieksaan asti, myös Ruotsista saapui kilpailukirjeitä.
Kilpailun tarkoitus on muistaa 1800-luvulla vaikuttanutta kansanperinteen kerääjää ja monitoimimiestä C.A. Gottlundia. Vuosittain vaihtuvat teemat ovat liittyneet jollakin tavalla hänen elämäänsä. Gottlund koki urallaan monia vastoinkäymisiä, osittain särmikkään luonteensa vuoksi. Hän julkaisi kansanperinnettä sisältävät Otawa-teossarjansa jo ennen Lönnrotin Kalevalaa, mutta kirjojen käsintehdyt kuvitukset tuhoutuivat suurelta osin tulipalossa ennen kuin kuvitetut teokset ehtivät valmiiksi.
Gottlundin aikalaisia koettelivat monenlaiset vitsaukset. Suosittuja runoja kansan keskuudessa olivat 1800-luvulla loitsut, joilla koettelemuksista pyrittiin eroon. Runo Nälkä, jossa juvalaiseen taloon tulevaa nälkää manataan muihin kyliin, on yksi monista Gottlundin tallentamista.
K. A. Gottlund, jonka isä toimi Juvalla kirkkoherrana, keräsi Juvalta merkittävän määrän kansanperinnettä 1800-luvun alussa. Gottlundin ja muiden keräämiä kalevalamuotoisia runoja voi lukea verkossa Suomen kansan vanhat runot -tietokannasta. Gottlund oli kiihkeä suomalaisuuden ja suomen kielen puolustaja, joka kuitenkin joutui usein kahnauksiin aikalaistensa kanssa. Häntä on sanottu ikuiseksi kakkoseksi.
Gottlund-runokilpailua on järjestetty vuodesta 2014. Sen toteuttaa vapaamuotoinen työryhmä yhteistyössä Juvan kulttuuripalveluiden ja Juvan kirjaston kanssa. Viime vuosina kilpailuun on osallistunut yli sata kirjoittajaa.
Kilpailuun osallistuvan runon maksimipituus on yksi liuska, yhdelle puolelle paperia, ja runojen määrä 1-3 runoa / osallistuja.
Gottlund-runokilpailua 2022 tuki Juvan kulttuuri ry.
Lisätietoja kilpailusta ja Gottlund-viikosta: Johanna Kuusisto, 0400 136 176, johanna.kuusisto[a]juva.fi
Seuraa kilpailun fb-sivua: facebook.com/gottlundrunokilpailu.
I sija Oona Loman
Sininen koira joka haistoi keltaisen
Sen herkkä kuono oli tottunut haistamaan surun
ilon se haistoi jo sadan kilometrin päästä
se haistoi ketoneilikan, säilyketölkkiin kuivahtaneen
borssikeiton, paksusuolen syövän, sarkasmin, pommin
valheen se haistoi jo ennen kuin lause oli saatettu loppuun
se haistoi aurinkoa seuraavan auringonkukan joka nyhdettiin
juuriltaan ojennettavaksi käteen joka ojensi sen
tuhansiin uusiin käsiin kunnes kädet olivat ruvella eivätkä
terälehdet enää jaksaneet pitää kiinni mykeröstä
se haistoi kukkapellon jokaisen kukkayksilön kaipauksen
nosti kuononsa kohti taivasta kohti aurinkoa
sen mullalta löyhähtävästä kurkusta nousi traktorin
käynnistysääntä muistuttava hakkaava huuto
se haistoi puutarhasta kuuluvan puheensorinan, naurun
pyrskähdykset, laakeripuiden alle katetut teekupit, isoäitien
sylissä lepäävien lasten leikeissä mustuneet pienet kädet
se haistoi sivummalla, varjossa makaavan keltaisen toivon
II sija Maria Kivelä
kuka täyttikään
takin taskut kaapissa
linnunsiemenin?
Jaettu III sija Satu Fellman
Jaettu III sija Eija Tuomela
Vitsaus
Pitkän ja raskaan, runsaslumisen talven jälkeen
avohakkuun
ja maamiehen avaaman peltoaukean jälkeen
pujahdan peltotieltä metsäpolulle,
lähestyn
yksinäistä mökkiämme
koivun ja tähden, kuusiaidan takana
talo ikäänkuin kurottautuu kohti
kaikki sitä varjostavat puut
on katkottu
kuusiaitakin säntillisessä pinossa
maanomistajan tallin seinustalla
pinta hikoilee, maali kupruilee
etelänpuoleisella seinällä
painan käteni lämpimään
faluninpunaan,
kun kosketan
se ikäänkuin nojautuu minua kohti
se etsii lohtua kämmenestäni
kuin kuumeinen ihminen
joka yskii hihaansa
maskinsa takaa
avaan ovet ja ikkunat
ja annan tuulen puhaltaa läpi
avohakkuun,
mökin ja itseni,
viilentää
Säännöt
Gottlund-runokilpailun säännöt 2022
- Vuoden 2022 teema on vitsaus.
- Kukin osallistuja voi lähettää kolme runoa. Runojen muotoa ei rajoiteta.
- Runojen on oltava selvästi luettavia, mieluiten koneella kirjoitettuja. Jokainen runo laitetaan omalle sivulleen ja jokaiseen sivuun merkitään kirjoittajan nimimerkki. Runojen maksimipituudeksi suositellaan yhtä liuskaa. Oheen liitetään suljettu kirjekuori, jossa on tekijän nimi ja yhteystiedot, ja jonka päälle kirjoitetaan nimimerkki.
- Kilpailuaika on 24.2.-30.4.2022. Runot lähetetään osoitteella
Juvan kunnankirjasto
Johanna Kuusisto
Raili Kostian tie 2
51900 Juva
Kilpailun viimeisen päivän postileima riittää. - Esiraati valitsee 10-15 finalistia, joista kilpailun päätuomari valitsee voittajan ja sijoittuneet.
- Tulokset julkistetaan yleisötilaisuudessa 8.7.2022 klo 13 Juvan kunnankirjastossa, Raili Kostian tie 2, 51900 Juva.
- Kolme parasta kirjoittajaa palkitaan. Ykköspalkinnon voi voittaa vain kahdesti peräkkäin. Aiemmat julkaisut eivät rajoita kilpailuun osallistumista.
- Runoja ei palauteta, vaan ne arkistoidaan Juvan kirjastoon. Julkaisuoikeudet ovat tekijällä, mutta Juvan kunta voi käyttää runoja eri yhteyksissä suullisesti ja kirjallisesti. Voittajarunot julkaistaan Juvan kulttuurisivuilla.
Lisää luettavaa
www.juvankulttuurisivut.fi
Carl Axel Gottlund
Kymmenen kohtaa aiheesta Carl Axel Gottlund ja kieli
Gottlund-runokilpailu 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021
Kovin viime tingassa tieto,posti ei etana,kun on,ehdi perille kuitenkaan!🐦